1 – İddia

Türkiye’de ilk ve tek olmasıyla dikkatleri üzerine çeken bu script adından da anlaşılabileceği üzere yıllar önce hayatımızda yer edinmiş olan İddia Şans Oyunu’nun sunucumuza uyarlanmış halidir.

Bu oyun sunucumuzda da günümüzde bulunan İddia oyununun mantığındadır. Müsabakalar özel olarak oluşturulan lig üzerinde mücadele eden 18 Türk futbol takımı ile birlikte oynanmaktadır. Her müsabakanın kendine ait özel bir sonucu, her karşılaşmanın ise farklı oranlara sahip olduğu 3 ayrı ihtimali bulunmaktadır. Her gün oynanılan maçların karşılaşma saatlerinden önce dilediğiniz kuponu yapabilmekte, maç oynandıktan sonra da çıkan sonuca göre kazanan biletin karşılığını alabilmektesiniz. Var olan sezonun puan durumunu ve takımların sıralamasını oyun içerisinde bulunan tablet üzerindeki uygulamanın yardımıyla görebilirsiniz.

Birçok rol imkanı sunmasıyla beraber şaşırtan sonuçları ile de eğlenebilmeniz adına eşi bulunmayan bir script.

2 – Craft Sistemi

Sunucumuzda silahların, molotofların ve bıçakların üretimi “craft sistemi” ile gerçekleşmektedir. Elde ettiğiniz güç doğrultusunda bu silah gücünü elinize alabilir, birçok farklı role de bunun sayesinde girebilirsiniz.

Üretim sisteminin siz oyuncular tarafından yapılan dönüş doğrultusunda şekillendirildiği ve silah üretimini bile yaparken boş durmayacağınız, her adımında eğleneceğiniz bir hale getirdik.

Silahları üretebilmek adına ihtiyacınız olan blueprintleri çeşitli soygunlardan veya gizlenmiş olan Kaçakçı NPC’sini keşfetmeniz doğrultusunda elde edebilir ve gizlenmiş konumlarda bulunan masalardan bu üretimi yapabilirsiniz. Gelişimleriniz doğrultusunda otomatik silahlar üretmek isterseniz daha büyük soygunlara girişmeniz gerekmektedir. (Büyük Banka – Küçük Banka gibi)

3 – İllegal Madde Üretimi

Sunucumuzda şehrin belirli kısımlarında iki adet illegal laboratuvar bulunmaktadır. Bu laboratuvarlarda iki farklı illegal madde üretimi yapılabilmektedir. Laboratuvarlar içerisinde madde üretimi adına gerekli kısımları görebilir, üretiminizi de buna yönelik yapabilirsiniz.

Ürettiğiniz maddeleri kullanmanız halinde belirli bir süre ile kısıtlanmış zaman içerisinde, normal bir insana kıyasla daha hızlı koşabildiğinizi fark edeceksiniz. Rol içerisinde laboratuvarların sahipleri ile karşılaşabilir, talepleri doğrultusunda bir haraç ödemeniz gerekebilir. Yeterli güce ulaştığınızda ise laboratuvarın yeni sahibi olabilmek adına var olan sahibine savaş ilan edebilirsiniz. Geriye kalan her şey yapacağınız rollere ve hayal gücünüze kalmış.

4 – NPC’ lere İllegal Madde Satımı

Sunucumuzda üretilen illegal maddeleri bir oyuncuya satabileceğiniz gibi, belirli bir ücret karşılığında sokakta bulunan NPC’lere de satabilirsiniz. Sattığınız illegal maddenin piyasasına bağlı olarak fiyatları değişmekte, alıcıların konumlandığı yerler ise yerel saat ile orantılı olmak üzere konumlara göre değişmektedir.

NPC’lere satın almaları için teklifte bulunmanız halinde öncelikle malın kalitesini kontrol eder, beğenmeleri durumunda ise maddeyi satın alırlar. Maddenin kalitesini beğenmezler ise size geri dönüş yapmadan birkaç saniye önce polise ihbarlarını göndermiş olurlar.

5 – Saat Satma Sistemi

Soygunlarda elde ettiğiniz ziynet eşyalarını (rolex – küpe – kolye – yüzük) satabilmenize yarayan sistemdir. Belirli bir konumdan alacağınız görevler doğrultusunda elinizde bulunan ziynet eşyalarını satabilmektesiniz.

Her yeni konum South-Side içerisinde bulunan farklı yerlere yönlendirmektedir. Belirtilen konumlarda bulunan NPC’lere elinizde bulunan eşyayı belirli bir ücret karşılığında satabilmektesiniz. Görevi alırken belirttiğiniz miktar kadarıyla satış yapabilir, belirttiğiniz miktara ulaştığınızda ise satışı sonlandırırsınız.

Bu satış işlemi esnasında polis ile karşı karşıya kalmasanız da South-Side içerisinde satış yapmak zorunda olmanızdan dolayı orada yaşantılarını sürdüren çeteler ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

6 – Ghetto NPC Sistemi

Sunucumuzda kurallarımız gereği sadece GTA evreninde bulunan çetelerin açılabildiği aşikar bir gerçek. Sadece GTA evrenine izin verilmesinden ötürü kurulan çetelerin ghettosu zorlanılmadan belirlenebilmektedir.

En başından beri realiteye önem verilen sunucumuzda yine bu esasımızı dikkate aldık ve bir ghettonun, diğer sıradan mahallelerden farklı bir özellik ile ayrılması gerektiğine kanaat getirdik. Bu özelliğin ise o ghettoda yaşayan, ghettoyu korumak adına silahı ile mahalle başlarında nöbet tutacak NPC’lerin konumlandırılması olduğunu düşündük.

NPC’ler mensup oldukları çetenin bürünümünde ve konuşmaları da buna yönelik değişmektedir. Örneğin; The Families’ e mensup bir NPC’nin Families adına atıflarda bulunduğunu duyabilirsiniz. Ayrıca NPC’lerin önemli özelliklerinden biri ise kendileriyle aynı çeteye mensup olan oyunculara saygı göstermeleri, saygı gösterdikleri kişiye gelebilecek herhangi bir saldırıya silahları ile karşılık vermeleridir. Oluşturulmak istenilen realite, ghettolara atılan baskınların NPC’lerden dolayı kolay olmamasından da fark edilebilmektedir.

7 – Ev Soygunu

Belirli bir bölge ile sınırlandırılmış yerlerde bulunan evlere daha öncesinde satın aldığınız maymuncuk yardımı ile giriş yapabilmektesiniz. Eve giriş yaptığınızda belirli bir yüzdelik ile polise ihbar gitmeme şansı bulunuyor lâkin hepsi bu kadarıyla sınırlı değil. Evde çıkaracağınız ses ile doğru orantılı olarak polise ihbar gitme olasılığı da vardır. Evin çeşitli bölümlerini arayabilme imkanınız bulunduğu gibi aradığınız yerden de ziynet eşyaları, bununla beraber de craft sisteminde kullanabileceğiniz malzemeleri bulma ihtimaliniz yüksektir.

8 – Blackmarket

Belirli bir konum üzerinde bulunan blackmarkette illegal eylemlerinizde kullanabileceğiniz (sahte plaka – maymuncuk vb.) eşyaları döviz üzerinden satın alabilirsiniz. Buradan satın alacağınız her eşya ayrı bir özelliğe sahip olduğundan farklı illegal işlerinizde kullanabileceksiniz.

9 – Araç Parçalama

Sokaklarda bulduğunuz veya çaldığınız NPC araçlarını hurdalıkta parçalayabilir, parçaladığınız araçlardan da teyp – jant – akü vb. gibi parçalar edinebilirsiniz. Bu edindiğiniz parçaları ilgili kişiye satmanız durumunda ise belirli bir miktar kazanabilirsiniz. Çaldığınız aracı parçalamaya başladığınızda bir zaman sonra polise ihbar gidecek, ekipler de gelen ihbara yönelecektir. Gelen ekiplerden de kaçış rotasyonunuz tamamen size kalmış durumda.

10 – Araç Hırsızlığı

Haritada belirtilen konuma gittiğinizde karşılaştığınız mekanla etkileşime geçmeniz halinde araç kaçırma görevini başlatmış olacaksınız. Görev de size rastgele bir araç verecek, bunu da GPS’iniz üzerinde işaretlenen konuma ulaştırmanız istenecek. Elbette ki bu işte de görevi aldığınızda polislere ihbar gidecek ve görevlendirilen ekip gelen ihbara intikal edecektir. Peşinize takılan ekipten kurtulup teslim etme noktasına geldiğinizde görevinizin karşılığı olarak bir miktar para ödülü alacak ve görevinizi sonlandırmış olacaksınız.